Алекс Коретха: я повинен сказати, що був дуже вражений рішенням Рафи не їхати на Уімблдон. Я очікував, що Рафа цього року пропустить Олімпіаду, оскільки він уже має золото в одиночному та парному розрядах і вже тримав там прапор Іспанії. Тож я знав, що для нього на даний момент найголовніше – це Шоломи.

Найкращою підготовкою до US Open, мабуть, було б трохи відпочити після Уімблдону. Але оскільки я дізнався, що він не гратиме, я зрозумів, що він надає пріоритет Відкритому чемпіонату США. Чому? Тому що його шанси напевно більші на жорстких кортах, ніж на траві. Я думаю, що йому потрібен час, щоб відпочити та відновитись і саме тому я вважаю, що це жорстке рішення, але воно схоже на Федерера на “Ролан-Гаррос”. У якийсь момент їм обом потрібно було обрати, які турніри для них найкращі.

Що ви думаєте, коли великі гравці ставлять свої особисті інтереси вище за інтереси гри і Шоломів? Чи можемо ми поставити під сумнів такі рішення?

В жодному разі. Це не тому, що вони мають право обирати що завгодно. Та вони грають в топі вже 17 – 18 років. Вони зіграли більше матчів, ніж будь-хто інший, і, можливо, перемогли більше, ніж будь-хто інший. У якийсь момент їм потрібно думати про себе, що зрештою означатиме думати про всіх інших.

Якщо вони перегорять зарано, ми все одно їх втратимо! Коли вони пропускають турніри, це не лише тому, що думають про себе, а й тому, що хочуть довше грати і продовжити свою кар’єру ще на два-три роки. Отже, я не відчуваю ніякої неповаги до Шоломів чи глядачів з їх боку. Думати так насправді смішно. Вони перші, хто хоче грати, вони хочуть продовжувати творити історію тенісу, і саме тому вони повинні робити паузи. Саме тому Роджер йде після трьох раундів “Ролан Гаррос”, бо інакше його шанси на Вімблдоні будуть дуже низькими.

Тепер те саме для Надаля. Новак пропустив Мадрид два місяці тому, і це прнесло свої плоди, коли мова зайшла про Ролан-Гаррос. Тож, я не думаю, що нам потрібно ставити під сумнів ці рішення. Нам потрібно поважати їх і розуміти, що це для них більш болісно, ніж для когось іншого.

Чи вважаєте ви, що в півфіналі Рафи проти Джоковича він, можливо, нашкодив собі, і це могло спричинити цю відмову?

До грунтового сезону він зіграв лише один турнір – це був Australian Open. Звичайно, його метою було виграти ще один «Ролан-Гаррос» – і він не зміг це зробити. Я думаю, це було для нього сигналом тривоги, який показав йому, що він повинен бути фізично досконалим, щоб піти і виграти сім матчів у кращому з п’яти Шоломів.

Звичайно, відновлення зараз після довгих матчів вже не те, що було раніше, коли йому було 23 або 24 роки. І я думаю, що Рафа тепер розуміє, що йому потрібно потренуватися і привести себе в найкращу форму до наступного турніру. У півфіналі я не знаю, чи відчував він щось особливе, чи десь конкретно постраждав, але він, мабуть, з’ясував, що він не такий хороший, як міг би бути. Я думаю, що він ще може стати ще трошки краще, і це, мабуть, дозволить йому досягти фінальних раундів на найкращому рівні.

Чому ви вважаєте, що всі великі гравці надають пріоритет іншим турнірам, перед Олімпіадою, і чи вважаєте ви, що теніс на Іграх знаходиться в небезпеці?

Ми офіційно розпочали теніс на Олімпіаді в Барселоні. Це означає, що для нас у нашій кар’єрі не було мрією виграти Ігри. Спочатку це був виграш у Шоломі. Потім Олімпіада з роками стала чимось дуже важливим. В Атланті, а потім і Сіднеї. Але ми маємо чотири Шоломи на рік, які є безумовно вершиною гри. Коли ти думаєш про свою кар’єру, найбільше важать Шоломи.

Говорячи про мене, люди завжди говорять, що я програв два фінали на “Ролан-Гаррос”, замість того, щоб сказати, що ти виграв “Мастерс”, а також ти грав два фінали на “Ролан-Гаррос”. Тому я вважаю, що Олімпіада дуже важлива. І приємна, тому що ви представляєте свою країну, і вона дуже популярна, але у світі тенісу більш важливо мати першість на Шоломі, ніж одне олімпійське золото.

Чи вважаєте ви, що цей тривалий відрізок складних моментів є ще однією причиною таких відмов?

Поїздка в Токіо означає, що вам потрібно подорожувати, вам потрібно звикнути до іншого часового поясу, там дуже волого, буде неймовірно спекотно, а після вам потрібно піти і грати на жорстких кортах у США, а це знову абсолютно інший часовий пояс, погода, країна. Ви грали на ґрунті, потім на траві, потім на Олімпіаді в Токіо, а потім на жорстких кортах на Відкритому чемпіонаті США – мова йде про те, як ви можете відновитись, коли проходите різні кліматичні і часові зони стільки разів і як будете готові до гри.

Я думаю, саме тому їм потрібно робити вибір, якщо ви не дуже свіжі або ви ніколи нічого не досягли на Іграх або не відчуваєте сил перемогти . Змагатися у всьому непросто. Я не настільки впевнений, що Новак поїде на Олімпіаду, і якщо поїде, він знає, що ризикуватиме поразкою на Відкритому чемпіонаті США. Тож, я не буду здивований, якщо він скаже “Я не їду”.

Для спортсменів Олімпіада – це найголовніше, оскільки вони роблять це раз на чотири роки, у легкій атлетиці, плаванні, гімнастиці. Для тенісистів вони дуже важливі, але не найважливіші, тому вони можуть пропускати Ігри. Справа не в тому, що ви не бажаєте представляти свою країну, це абсурдно стверджувати, це просто тому, що їм потрібно встановити пріоритети.

Для мене одним із найбільш пам’ятних моментів у моєму житті було відвідування церемонії відкриття Олімпіади в Сіднеї, де я потім виграв бронзу в парному розряді з Костою. Перебування на подіумі – це, мабуть, один з найкращих спогадів у моєму житті, коли тобі вдягають медаль на шию, ти відчуваєш, як “вау, я стільки разів бачив це по телевізору … стільки років, і я зараз той, хто має цю річ на шиї”. Це прекрасно. Але для досягнення цього потрібно докласти зусиль, і ви не впевнені, що це станеться.

Про Наомі Осаку

Кожен випадок різний, і у випадку Наомі, і усього, що сталося з нею на Ролан Гаррос, їй потрібен час, щоб зупнитися і подумати і переварити цю ситуацію. Олімпіада в Токіо, що може бути краще за це для неї? Для неї виграти цю медаль просто питання визначення для себе  – «Це моя ціль і я хочу підготуватись до цьог».

Якщо вона не може цього зробити, не пощастить, але це зовсім інша ситуація, ніж коли Ігри знаходяться не у вашій країні. Я впевнений, що якби Олімпіада була в Мадриді, швидше за все, Рафа зіграв би, бо це зовсім інше. Тож я очікую, що Наомі гратиме, буде здоровою і буде на 100% готова. Я думаю, що добре, якщо вона повернеться хоча б на Олімпіаду, а потім підготується до Відкритого чемпіонату США.

Поразка Роджера Федерера в Галле не стала для вас несподіванкою? І що це говорить про його сьогоднішній рівень гри?

Спочатку. Фелікс-Оже Аліасім стане одним з найкращих тенісистів. Його дуже важко перемогти. Деякі люди кажуть, що він програв вісім фіналів і не переміг. Я кажу, що мені все одно. Він буде дуже хорошим. Він такий свідомий і такий професійний. Він дуже добре освічений і має величезний потенціал стати ще кращим, грати з ним у другому колі було б дуже важко.

І я думаю, що Роджер все ще перебуває в процесі, не турбуйтеся про його виступ. Я просто переживаю, що він не впевнений на 100% у своїх колінах, бо його рухи все ще не найкращі. Ймовірно, йому потрібно ще трохи часу. Чи буде цього достатньо, для Уімблдону? Ну, йому потрібен дуже-дуже хороший перший тиждень, щоб набрати ритм, який виведе його на потрібний рівень.

Я трохи переживав за мову його тіла. Я думаю, він був занурений всередину себе. Він єдиний, хто знає, як він почувається, як він рухається. І я думаю, що Роджер зараз почувається трохи не певно.

Йому потрібен дуже хороший перший тиждень у “Уімблдоні”, щоб справді мати шанси на перемогу. Я думаю, якщо він утримає той ритм, який йому потрібен, він буде дуже небезпечним, але є багато гравців, які зараз можуть йому скласти конкуренцію, коли раніше це було, можливо, лише два-три.

Роджер Федерер був дуже відвертим, що йому не сподобалось його ставлення до гри – як ви вважаєте, чи це позитивно, що він усвідомлює все?

Справа не в тому, що його ставлення було недобре, більше мова про те, що його занепокоєння було видно на його обличчі. І зазвичай ви не бачите цього на Роджері. Він показує, що навіть якщо він, мабуть, найталановитіший хлопець, він страждатиме як хтось інший, і добре, що він це демонструє.

Йому також важко, бо це змушує нас усвідомити, як важко повернутися після серйозної травми. Як важко повернутися, коли тобі 39 років.

Цього тижня відбулось ще одне повернення – Енді Мюррея. По-перше, якими були ваші емоції, коли ви побачили його знову на корті та на траві в Англії?

Він страждав, як божевільний. Він бореться з великим часом, і він усвідомлює, як сильно любить теніс, я думаю, більше 10 років тому – я думаю, що в той час він був неймовірним тенісистом. Але, мабуть, він не усвідомлював, що аж так любить теніс.

Я пам’ятаю, як я був з ним вдома, і він дивився теніс, він любив теніс, і він так важко працював фізично і в тренажерному залі і на тенісному корті. Але тоді він, мабуть, не знав, що так любить гру. Тепер, коли він був відсутній так довго, він відчуває, що “о, боже, мені не вистачає тенісу”.

Тож бачити, як він знову грає у турнірах, матчах, і знову виграє, а потім бореться це, було дуже емоційно! Я думаю, йому буде дуже важко повернутися до своєї найкращої гри, тому що я думаю, що він віддав усе, що мав, і тепер йому просто потрібно грати, веселитися і насолоджуватися, а потім дивитись, що буде. Я б рекомендував Енді такий підхід: «Добре, давайте подивимось, чи зможу я цього досягти, а потім насолоджуватися». На мій погляд це єдина причина для нього продовжувати грати в теніс, насолоджуватися і демонструвати всьому світу, що він чудовий тенісист.

Коли Рафа не грає, а Роджер в не найкращій формі, чи може Новак Джокович виграти календарний Великий шолом?

Для нього це величезна можливість. Не лише через те, що Рафа та Роджер поза грою – це просто через те, що він зробив у “Ролан-Гаррос”, що було як потужний удар по столі для всіх його опонентів. Усі очікували, що він буде гарно грати на Відкритому чемпіонаті Австралії. Всі знали, що він міг би гарно показати себе в “Ролан-Гаррос”. Та я не впевнений, що всі хтось очікував від нього такої гарної гри, як проти Мусетті, особливо після матчу з Берреттіні, і був спустошений.

В якийсь момент я відчув, що Новак готовий, що він хоче зробити щось велике. Це було видно в його грі проти Рафи, він тримав максимальний рівень своєї гри майже чотири години, і я думаю, що це був найкращий приклад, що показав, що він був готовий виграти “Ролан-Гаррос”. Це означає, що якщо він зможе докласти цих великих зусиль на грунті, йому буде набагато легше на траві чи на жорстких кортах. Отже, я б зовсім не здивувався, якщо б він цього року завершив “Великий шолом”, вигравши як “Уімблдон”, так і “Відкритий чемпіонат США”, думаю, там він буде дуже небезпечним.