Позначки:,

Новий рік поки не настав й є ще декілька днів до його чарівності. Й саме час підбити підсумок, власне з чого складається виховання сучасного професійного тенісиста. Й чому українські дівчата поки що більш успішні за наших чоловіків. Жодним чином не хочу образити представників сильної статі, але, погодьтесь, виключення з наведеного правила досить рідкісні й поки що мають або суто тенісне походження (з родин тенісистів) або суттєву інтелектуальну родинну складову. В чому це проявилось?

Стверджую – виховання професійного гравця високого класу перш за все базується на підготовці якісної особистості. З власним світосприйняттям, розумінням власного «Я» в цьому світі, не обтяженою жодним комплексом неповноцінності й мінімумом плутанини в голові. Претендент має бути вільним в думках та розкутим в рішеннях, не мати пієтету перед авторитетами та бути збалансованим у власній самооцінці. Відповідальним, дисциплінованим та впевненим в собі. Можливо, кожен з вас додасть ще декілька якостей до цього загального портрету, але без кожної з наведених ніхто не став висококласним гравцем.

Кожен досвідчений агент, менеджер або сам інвестор, хто вирішує зіграти в рулетку спортивного інвестування, звертає увагу на ці якості. Так, звичайно претендент має бути працелюбним. Але це виноситься за дужки й апріорі до стадії претендентства інші й не потрапляють. Технічне оснащення має велике значення, але не абсолютне. Бо у віці прийняття рішення ще є можливість вдосконалити вади та надалі доводити їх до найкращих стандартів решту кар’єри. Проте, без особистих якостей, що відображають внутрішню готовність до партнерства з дорослим успішним дядечкою, саме партнерства, а не підпорядкування, дуже складно отримати гідну пропозицію до співпраці й фінансової підтримки. Й ось ці якості у наших дівчат визрівають раніше за наших хлопців. В чому це проявляється? Й коли?

Досвід британського проекту дав уявлення про сприйняття особистостей людьми з розвиненої країни зі сталими тенісними традиціями. Вони перш за все цінять самостійність й особисте розуміння юним гравцем власної відповідальності за кожну свою дію. Впевненість, що результат цієї дії залежить виключно від самого гравця та може бути зіпсованим лише обставинами непереборної дії, незалежними від нього. Людина має йти за результатом. В юніорському тенісі це не обов’язково перемога. Результатом може бути професійне зростання, перемога над собою, здобуття маленьких перемог кожного дня, й майже щогодинно.

Фото: Арата Ямаока, ФТУ

Ти маєш бути впевненим, що в тебе все вийде. А для цього маєш діяти! Ось готовності до конкретної дії й не вистачає нашим хлопцям в той час, коли їх однолітки дівчата спроможні брати відповідальність на себе. Чому так? Можливо тому, що в ментальності українців донедавна не було великих переможних здобутків, крім чарівності наших жінок та краси навколишньої природи. Й змагання в гідності було саме за ними. Можливо висновок буде доволі жорстоким, але саме війна здатна зробити наших хлопців справжніми чоловіками.

Без регулярного контролю від мам та татусів. З власною впевненістю в своїх здібностях, своєму світогляді, принципах й правилах. Якщо до цих якостей додасться й доля таланту, то ми отримаємо чудовий коктейль якостей. Й вірогідну зацікавленість в інвестуванні в його розвиток. А поки що питання звучить так: «чому в країні, що так мужньо протистоїть переважаючій армії загарбника, хлопці 13-14 років все ще мають дитячий вигляд». Невеликі конкурентні здобутки деколи захищають не щоденним прогресом, а якоюсь зухвалістю. Вважають доречним пошук підводних течій в рішеннях людей, там, де їх апріорі не може бути. Можливо, недовіра в суспільстві дезорієнтує хлопців більше за дівчат, бо їх дорослі дії мають бути більш ризиковані. Тому їх вчать захищатись. А це закриває шлях до творчого пошуку, саморозвитку, вміння приймати серйозні відповідальні рішення й бути хазяїном власного слова. Пошуки чогось таємного навкруги відволікає від справжнього власного розвитку й натомість надає багато виправдань власним невдачам. Що стає на заваді здобуткам.

Цей аспект розвитку гравця – одна з надважливих складових портрету спортсмена. Й працювати над ним потрібно з самого початку. Бачити реальне життя, а не власні ілюзії й бажання. Постійно відстежувати на якій планеті знаходишся й чи на тій самій твої конкуренти. При цьому більше звертати увагу на власне вдосконалення, а не на те хто на кого й як подивився. Звичайно, багато з цього стосується й дівчат. Але хлопців в більшій мірі.

Люди в світі починають звертати увагу на українців. Наша країна, наші воїни здивували світ. Приємно здивували. Ми маємо отримати шанс на швидкий розвиток. Чи скористуємось ми ним – залежить тільки від нас. Й напередодні Нового року хочеться побажати всім цей шанс отримати. Й кожному ним скористуватись. Кому раніше, кому пізніше – не важливо. Це все індивідуально. Але обов’язково скористатись!

Слава Україні!